מיסוי מקרקעין

 
כשאנו באים לקבלן כדי לרכוש דירה, אנחנו מקבלים את המחיר שהקבלן רוצה על הדירה הזו. המחיר הזה מגלם את עלות הבנייה, עלות הקרקע והאזור שבו עומד להיבנות הבית. ככלל, ככל שיש יותר זמן עד שהבית יהיה מוכן, כן עלות הדירה נמוכה יותר.
 

מיסוי מקרקעין לרוכשי דירה

 
 

יחד עם זאת, המחיר שהקבלן נקב הוא לא המחיר הסופי של הבית. מחיר הדירה גוזר את גובה עלות המסים הרבים שמתווספים לקניית דירה. החוק מחייב במסים הן את מוכרי הדירות והן את רוכשי הדירות. לכל מס יש את המשמעות שלו ושום דבר לא נגזר סתם.

מה שחשוב לזכור זה כשאתם נותנים את המחיר המקסימלי של מה שאתם מוכנים לשלם על דירה, יש להתחשב גם במיסים. הרבה פעמים אנשים קובעים שהם מוכנים לשלם 1.5 מליון שקלים על דירה, אך כשהם מגיעים לשלב התשלום, הם צריכים לשלם עוד כמאה אלף שקלים על מסים. דבר זה יכול לפוצץ את כל העסקה, כי מדובר בסופו של דבר בסכום גבוה מאוד.

מיסוי מקרקעין נקבע בדרך כלל על ידי הרשות המקומית. יש לזכור שההחלטה אינה סופית וניתן לערער עליה. אם מגישים ערעור, כדאי לעשות זאת באמצעות איש מקצוע: עורך דין או שמאי מקרקעין.

 
 
 
מיסוי מקרקעין
 
מיסוי מקרקעין - אלי סידאווי
 
 
 

מיסוי מקרקעין עבור קבלנים

 

מיסוי מקרקעין זה תחום הרלוונטי לא רק לרוכשי הדירות, אלא גם לקבלנים וחברות בנייה.

ככלל, תהליך של בנייה המתוכננת על קרקע בבעלות פרטית נקראת "עסקת קומבינציה". עסקה זו מחייבת מיסוי מקרקעין מקיף, כלומר, המוכר ישלם מס שבח ומס רכישה, המוכר ישלם מס קנייה. לפעמים העסקה כרוכה גם בהיטל השבחה למנהל מקרקעי ישראל. ישנה דרך לדחות את תשלום המסים על ידי הסכם הזמנת בנייה.

במלים אחרות, מיסוי מקרקעין הנובע מחוק המקרקעין יחול על יחידות הדיור הבנויות, והקבלן יצטרך לבצע את התשלום אחרי שיתחיל במכירות הדירות. ככלל, יכולת הקבלנים לשלם מיסוי מקרקעין עולה כאשר הם מתחילים במכירת הדירות, ולכן המטרה היא לדחות מיסוי מקרקעין רחוק ככל האפשר. 

 

מס מקרקעין בדירות מחולקות

 

כיום נפוצה מאוד השיטה של חלוקת דירות לצורך השכרתן והפקת רווחים גדולים יותר מהנכס המושכר. חלוקת דירה באופן חוקי מתבצעת לאחר קבלת אישורי בנייה ותשלום היטל השבחה. כדי לעקוף את התהליכים המורכבים ואת תשלום המסים, בעלי דירות מעדיפים לעשות זאת בצורה לא חוקית. השאלה היא מה קורה כשהם רוצים למכור את הנכס? הדרך היחידה לעשות זאת היא מכירת כל הנכס בשלמותו, בהתאם לדרך שבה הוא רשום במסמכים.

יש לזכור שגובה מיסוי המקרקעין נגזר מעלות הדירה ולכן יש צורך לקבוע מחיר לכל הדירה ולא לחלקיה. במלים אחרות, אין דרך למכור חלקים של דירה שחולקה באופן לא חוקי, ואין דרך לחשב מיסוי מקרקעין של חלק מדירה כזו. 

 

איך אנחנו נכנסים לתמונה?

 

מיסוי מקרקעין זה חלק בלתי נפרד מכל עסקת נדל"ן. יש לקחת בחשבון מיסוי מקרקעין כשמבצעים קניית דירה, מכירת דירה או שינוי בנכס. אצלנו במשרד שמאי המקרקעין של אלי סידאוי מתמחים במתן יעוץ לקבלנים, רוכשי דירה פרטיים, חברות ומוסדות.
פנו אלינו ונשמח לייעץ גם לכם בנושא זה!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* שם:
 
  טלפון:
 
* אימייל:
 
  הערות:
 
* קוד:
Capcha
 
 
 
 
 
 
 
 
סוקולוב 86 א', חולון.
סניף נוסף: ישוב גן נר , גלבוע ועמקים. 

טלפון: 1700-502-506, 03-5015558
נייד: 050-6422986