אבני היסוד של רישום מקרקעין

 

מדוע רישום מקרקעין חשוב כל כך

 
רישום מקרקעין הוא חלק חשוב ביותר בתהליך רכישת דירה, רישום מקרקעין הוא המגדיר בעלות על הנכס ובהתאם לכך גם מאפשר העברה של בעלות זו (כלומר, מכירה). תהליך רישום מקרקעין כולל 3 שלבים עיקריים: פרצלציה, רישום בית משותף (במידה ומדובר בבית משותף) ורישום זכויות המשתכן בדירה, הלא הוא רישום טאבו. כל השלבים הללו מתבססים אחד על השני וחיוניים ביותר לצורך קבלת אישור בעלות על הדירה שלכם.
 

פרצלציה

 
פרצלציה היא למעשה תהליך רישום קרקעות בלשכת רישום המקרקעין. המדינה מחלקת קרקעות מגורים ומעניקה להם מספרי זיהוי, חלוקה זו היא הבסיס לקבלת רישום מסודר לבעלות על הנכס. האחריות על ביצוע התהליך מוטלת על חברת הבנייה העוסקת בבניית הבית. למרות שזה המצב, כדאי מאוד שבתהליך יהיה מעורב גורם מטעם הרוכשים שיוודא שכל מה שצריך להתבצע אכן מבוצע ויתריע במידה וקיימות בעיות. (לקריאה נוספת על פרצלציה)
 

רישום בית משותף

 
בית משותף מוגדר בחוק ככזה הכולל שתי דירות או יותר. קרקע עליה עומד בניין שבו כמה דירות, זקוקה לחלוקה נוספת. יש לרשום בית משותף בפנקס בתים משותפים, ורישום זה מתבצע אחרי בדיקתו של מפקח על רישום מקרקעין.
 
טאבו
 
אחרי שבוצעו כל הרישומים כנדרש, חברת הבנייה מבצעת רישום בהתאם לרוכשי הדירות. רישום זה הוא למעשה הטאבו שמאפשר העברת בעלות בנכס. רישום מקרקעין הוא תהליך מורכב ומסובך, שלוקח בממוצע 9 שנים. השלב הבעייתי ביותר הוא השלב הראשון, כלומר הפרצלציה. אם רכשתם דירה חדשה, חשוב שתוודאו שחברת הבנייה עשתה ועושה את כל המאמצים הדרושים לצורך רישום מקרקעין.

יתרה מזאת, חשוב לוודא שהרישום מתבצע כראוי. אדם מהשורה לא יכול לוודא האם התהליך מתנהל בקצב נכון והאם הרישום תקין, זאת מהסיבה הפשוטה שרוב האנשים לא מכירים את התהליך לעומקו. מסיבה זו חשוב שיהיה אדם מטעמו של רוכש הדירה שיעזור לו לוודא שהתהליך מתנהל כראוי. שמאי מקרקעין אלי סידאוי מנוסה בליווי מגוון רחב של עסקאות נדל"ן והוא ישמח להעניק לכם את חוות דעתו המושכלת בתחום רישום מקרקעין.

במידה ואתם רוכשים דירה מיד שנייה, חשוב ביותר לוודא כבר בשלב הראשון של המו"מ האם קיים רישום מקרקעין תקין, כלומר האם יש לבעלי הדירה רישום טאבו. כשיציגו לכם את הטאבו, אל תסתפקו במראה האותנטי שלו, ואל תתפתו להאמין לאנשים הכי נחמדים שיש, תבדקו את המסמך עם שמאי מקרקעין מוסמך. נושא רישום מקרקעין חשוב מספיק כדי להפנות אותו לתשומת לבו של שמאי מקרקעין.
 
למה כדאי ששמאי מקרקעין יטפל ברישום מקרקעין?
 
בשונה ממחיקת רישום פלילי, פעולה שדורשת עורך דין ולא מעט הוצאות, רישום מקרקעין חייב להתבצע בקלות, מהירות ובזול ע"י שמאי מקרקעין המנוסה בתחום.

במידה ואין רישום מקרקעין תקין, העסקה עלולה להתעכב ואפילו להתבטל. הבנק לא יאשר בקלות משכנתא לרכישת דירה ללא רישום מקרקעין ועלולות לצוץ בעיות גם מהכיוון הזה. בכל מקרה רצוי להימנע מרכישה של דירה ללא רישום מקרקעין.

אלי סידאוי מעמיד לרשותכם ניסיון של שנים בתחום המקרקעין, אתם מוזמנים לפנות לחוות דעת מומחה בכל שאלה בנושא רישום מקרקעין. צרו עימנו קשר ואנו נשמח לענות לכם!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* שם:
 
  טלפון:
 
* אימייל:
 
  הערות:
 
* קוד:
Capcha
 
 
 
 
 
 
 
 
סוקולוב 86 א', חולון.
סניף נוסף: ישוב גן נר , גלבוע ועמקים. 

טלפון: 1700-502-506, 03-5015558
נייד: 050-6422986