מדריך לרכישת דירה מקבלן

 
בשעה טובה ומוצלחת החלטתם לקנות דירה יד ראשונה מקבלן. אבל רגע לפני שאתם חותמים על אחת העסקאות החשובות והיקרות בחייכם, חשוב מאוד לשים לב לכמה דברים ואף להפעיל שיקול דעת, כדי להבטיח שלא תופתעו בשלב מאוחר יותר. קבלו את המדריך לקניית דירה מקבלן.
 
 
קניית דירה היא החלטה גורלית ומהותית ביותר עבור כל אדם באשר הוא. הדירה אמורה לשמש כמקום המבטחים שלכם, שבו אתם מבלים את מרבית זמנכם. מקום שבבוא הזמן יקבל משמעות עמוקה עבורכם, ייצור זיכרונות נעימים ויהפוך מדירה לבית. גם אם אתם רואים בבית"רק" השקעה מניבה, רצוי לייחס חשיבות רבה לביצוע בדיקות שונות על מנת להבטיח שתהיו מרוצים מההחלטה שלכם, בטווח הקרוב והרחוק.
 

דרשו לראות היתרים, רישיונות וערבויות

 
אל תניחו לעולם שדברים מתנהלים על מי מנוחות. דברו עם הקבלן. בקשו לראות רישיונות והיתרים או הצהרה לפיה ההיתרים קיימים ושהקבלן פועל בהתאם לדרישותיהם. ודאו שההיתר מתייחס למלוא היקף הבנייה. במידה וההיתרים עדיין בתהליכים, הכניסו בחוזה סעיף המתנה תשלום בהתאם לקבלתם - כך תוכלו לבטל את ההסכם ולקבל את כספכם בחזרה. כמו כן, חשוב מאוד לבקש מעורך הדין לקבל ערבות שהונפקה על ידי הבנק המלווה, למקרה שחס וחלילה הבנייה לא תושלם על ידו ומסירת הדירה תתעכב. כל עוד אין הסכם ליווי או היתרים, אל תעבירו לקבלן את הכסף. במקרים כאלה, העבירו את המקדמה אך ורק לעורך דין לצורך נאמנות, וודאו שאינה מועברת ישירות לקבלן.
 
 
 
 
 
 

בדקו את התכנון הסביבתי (תב"ע)

 
נתונים שונים כמו נוף, כבישים מתוכננים ובנייה, עשויים להשפיע באופן ניכר על מחיר הדירה שבה אתם מעוניינים. חשוב להתעניין לא רק לגבי תכנון הנכס שבו אתם שוקלים לקנות דירה, אלא גם את התכנון המיועד מסביב לשטח זה.

התעלמות מהתכנון העתידי עלולה לגרום לכם לנזקים ולהפתעות לא נעימות, למשל – הנוף הפתוח מולכם עלול להתגלות כמגרש בנייה שעליו יוקם מגדל מגורים, אשר עלול לחסום את האוויר ואת הנוף המדהים.
 

זכרו: הדמיות לא תמיד משקפות את המציאות!

 
הרבה פעמים תתקלו בפרסום של קבלן ותרצו לקנות דירה עוד לפני שהיא מוכנה. הפרסום מדמה את הבנייה הצפויה ומציגה מעין שרטוט תלת ממדי של הפרויקט. הדמיות רבות מציגות סוג שלאוטופיה: סביבה ירוקה, מקומות חניה פנויים וכן הלאה, אך הן לא מחייבות את הקבלן בכלום. לכן, כדאי לבקר במקום ולהתרשם ממנו ואף לבדוק את התב"ע בטרם חתימה על החוזה.
 

הכירו את הקבלן שממנו אתם עומדים לקנות את הדירה

 
רכישת דירה מקבלן מלווה הרבה פעמים בתחושת ביטחון. אבל בשום פנים אופן אל תיכנסו למצב של שאננות יתר, כיוון שגם אם נדמה שהכול תקין ואמין, הדברים אינם בהכרח כאלה.

בדקו את החוזק הפיננסי של הקבלן, האם הוא מעורב בסכסוכים משפטיים שעלולים לעכב אתמסירת הדירה, וכן האם הנכס אמור לעבור הליכי פרצלציה (מה שיגרום לעיכוב בהעברתשמכם בטאבו).
 

קראו לשמאי מקרקעין על מנת להעריך את שווי הנכס

 
מחירי דירות מושפעים ממחירים של נכסים דומים בסביבת המגורים. מומלץ מאוד להיוועץ בשמאי מקרקעין על מנת לוודא שהמחיר שהקבלן דורש הוא סביר, ואכן תוכלו לקבל משכנתא עליו. זכרו שהבנק מסתמך על הערכת שמאי מטעמו, אשר בוחן עסקאות באותו אזור שבו אתם מתכננים לקנות את ביתכם. הערכה זו תקבע למעשה האם הבנק ייתן לכם את המימון הדרוש לצורך רכישת הדירה מהקבלן, או שלא. במקרה כזה, תוכלו לנסות להתמקח עם הקבלן על המחיר.
 

רגע לפני קבלת הדירה: בדקו את מצבה

 
לפני שאתם מעבירים את התשלום האחרון לידי הקבלן, יש לעבור הליך הנקרא "חתימת פרוטוקול מסירת הדירה". אף אל פי שאינו נדרש בחוק, מדובר בהליך שהפך למקובל ביותר. בפרוטוקול תוכלו לבחון את הדירה החדשה, להתרשם ממצבה, ובמקרה הצורך – לדרוש תיקון. רצוי להעביר את הדירה בדיקה זמן קצר לפני פרוטוקול המסירה עם איש מקצוע מטעמך, על מנת שתוכלו להציג בפני הקבלן רשימת ליקויים הדורשים תיקון.

אלי סידאווי הוא שמאי מקרקעין מורשה ואמין, בעל עשרות שנות ניסיון ומוניטין. רגע לפני רכישת דירה מקבלן, אתם מוזמנים ליצור עמו קשר, לקבל ייעוץ מקצועי ולקבל הערכה מדויקת לנכס שבו אתם מעוניינים.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* שם:
 
  טלפון:
 
* אימייל:
 
  הערות:
 
* קוד:
Capcha
 
 
 
 
 
 
 
 
סוקולוב 86 א', חולון.
סניף נוסף: ישוב גן נר , גלבוע ועמקים. 

טלפון: 1700-502-506, 03-5015558
נייד: 050-6422986