מדרגות מס רכישה - איך זה עובד בעצם?

 
מס רכישה הינו מרכיב חשוב ביותר בתוך העלות הכללית של הדירה. חשוב לשים לב לכל הדקויות של מס הרכישה כחלק ממיסוי מקרקעין המתבצע בכל עסקת נדל"ן, למס תנאים וסעיפים רבים, חשוב שתדעו היכן אתם עומדים. מצד אחד, האוכלוסיות החלשות יותר זוכות להקלות משמעותיות במס רכישה עד כדי פטור מלא, ומצד שני, גובה מס הרכישה מושפע גם מעלות הדירה. במאמר זה תמצאו סקירה קצרה וממצת לגבי מדרגות מס רכישה. אבל איך תדעו לחשב בעצמכם את מדרגות המס הללו? האם נגזר עליכם לסור למשרד התמ"ת ולהביט בפוסטרים שעל הקירות שם? במאמר הבא נעביר לכם את כל המידע ההכרחי:

ככלל, מדרגת מס מחולקת ל- 3 חלקים, כאשר החלק הראשון זכאי לפטור מלא (0% מס), המדרגה השנייה היא 3.5% מס והמדרגה השלישית היא 5% מס. 
 

מדרגות מס רכישה לכלל האוכלוסייה

 
אדם מן השורה הרוכש דירה בסכום הנמוך מ- 923,070 ישלם מס בשווי של 3.5% מעלות הנכס. לעומת זאת, ברגע שעלות הדירה עולה על סכום זה, הרוכש ישלם מס בסכום של 5% שקלים. חשוב להבחין בגבול הדק הזה משום שההבדל בסכומים אבסולוטיים גבוה בצורה משמעותית.

מידע מוקדם אודות מדרגות מס רכישה מביא אתכם למו"מ עם המוכר עם ידע חשוב ביותר. אם אתם מצליחים להוריד את המחיר של הנכס אל מתחת לגובה הסכום שבו עולה מדרגת מס רכישה, תחסכו סכום כסף משמעותי מאוד. 
 

מדרגות מס רכישה לנכים

 
אוכלוסיית הנכים היא כידוע אחת האוכלוסיות החלשות ביותר בחברה, ולכן שאיפתה של המדינה היא להעניק גם לאוכלוסייה זו את האפשרות לרכוש דירה. אחת הדרכים לעשות זאת  היא לצמצם את מס הרכישה. למעשה, לנכים אין מדרגות מס רכישה והם ישלמו 0.5% מס רכישה מבלי להתייחס לשווי הנכס.  
 
מדרגות מס רכישה לעולים חדשים
 
גם עולים חדשים נמנים עם אוכלוסיות שקשה להן יותר מאחרות, ולכן גם הם נהנים ממס רכישה מופחת. מדרגת מס רכישה של עולים חדשים היא 1,393,220 ₪. דירה שערכה יורד מסכום זה תחייב את הקונה במס של 0.5% משווי הנכס. במידה ועלות הנכס עולה על סכום זה, המס יעלה ל- 5% משווי הנכס. 
 
מדרגות מס רכישה על דירה שנייה
 
מטרת המדינה היא לצמצם עד כמה שניתן רכישות של דירה שנייה, ולכן הרוכש דירה שנייה אינו נהנה ממדרגת המס הראשונה, כלומר אין לו פטור ממס ומס הרכישה שלו ינוע בין 3.5% לבין 5%, בהתאם לשווי הנכס. 

כפי שאפשר לראות, יש לבחון כל מקרה לגופו כשמדברים על מס רכישה. ידע מוקדם אודות מדרגות מס רכישה חשוב ביותר כשאתם מגיעים למו"מ עם מוכר, משום שהמשמעות של הורדת מחיר הדירה היא הורדה של תשלום מס הרכישה. כך למשל, אם עולה חדש בודק דירה ששווייה 1.400,000 ₪, הוא ישלם מס בשיעור של 5%, אך אם יוריד את המחיר ל- 1,393,200 הוא כבר ישלם 0.5% מס, ומדובר כאן על הבדלים משמעותיים מאוד.

למידע נוסף היכנסו גם למיסוי מקרקעין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* שם:
 
  טלפון:
 
* אימייל:
 
  הערות:
 
* קוד:
Capcha
 
 
 
 
 
 
 
 
סוקולוב 86 א', חולון.
סניף נוסף: ישוב גן נר , גלבוע ועמקים. 

טלפון: 1700-502-506, 03-5015558
נייד: 050-6422986