כל מה שרציתם לדעת על ליקויי בניה

 

מהם ליקויי בניה בעצם?

 
בשעה טובה ומוצלחת מצאתם את דירת חלומותיכם, הבנק אישר לכם משכנתא ואפילו הקבלן עמד בלוח הזמנים. אך לפני שאתם מגיעים נרגשים לקבל את המפתח לביתכם החדש, כדאי שתבדקו היטב שאתם אכן מקבלים את כל מה ששילמתם עליו. כי כשקונים דירה, או כל נכס נדל"ני אחר לצורך העניין, לא קונים חתול בשק. הדבר החשוב ביותר שיש לעשות הוא לערוך בדק בית / ביקורת מבנים כדי לגלות האם יש בנכס ליקויי בנייה.
 

איתור ליקויי בניה בנכסים לפני קנייה

 
 
לפני שאתם קונים נכס, בין אם מדובר בבית חדש מקבלן ובין אם מדובר בדירה יד שנייה, חשוב מאוד לאתר את כל ליקויי הבנייה הקיימים בו. ליקויי בנייה יכולים להתגלות בכל היבט ופן בבניית המבנה: בשלד, בעבודות האיטום והבידוד, בריצוף, בסיוד ובצביעה, במערכת החשמל והאינסטלציה ועוד.

ישנם ליקויים שכל אחד מאיתנו יכול להבחין בהם, וישנם ליקויים שרק לאנשי מקצוע יש את הידע והכלים הדרושים כדי לאתרם. לכן חשוב מאוד להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין שיעריך את מצבו של הנכס לפני שאתם חותמים על חוזה ו/או לפני שהקבלן מוסר לידיכם את המפתח לדירה.
 
 
 
איתור ליקויי בניה
 
 
 

על החשיבות שבאיתור מוקדם של ליקויי בניה

 
רכישת דירה היא העסקה הגדולה ביותר שתבצעו בחייכם. וכשאתם משקיעים הרבה כסף ומתחייבים על משכנתא לעשרות שנים, אתם רוצים להיות בטוחים שאתם מקבלים את התמורה המלאה לכסף שלכם.

דעו לכם שליקויי בנייה יכולים להוריד את מחירו של הנכס בסכומים לא מבוטלים. לכן, לפני שאתם רוכשים נכס יד שנייה, הזמינו בדיקה של שמאי מקרקעין או של חברה המתמחה בביקורת מבנים. בבדיקה מקצועית זו תקבלו פירוט של כל ליקויי הבנייה במבנה ואת שוויים הכספי. כך תוכלו להתמקח על המחיר או אפילו לדרוש מבעל הנכס לתקן את הליקויים בטרם תחתמו על חוזה.

כשמדובר בבית חדש מקבלן, בדיקה מוקדמת של הבית חשובה שבעתיים. הקבלן מחויב לספק לכם דירה חדשה, הבנויה בהתאם לסטנדרטים המקובלים של איכות ובטיחות. כל עוד הוא לא מסר לידיכם את המפתח לבית, אתם יכולים לבוא אליו בדרישה הלגיטימית שיתקן כל ליקוי או פגם בביתכם, ללא כל תשלום נוסף.

אם תגלו ליקויי בנייה לאחר שהמפתח נמסר לידיכם ולאחר שכבר אכלסתם את הדירה, תיווכחו לגלות שהרבה יותר קשה לאתר את הקבלן ולעמוד על כך שיתקן את הליקויים.
 

איתור ליקויי בניה – למען הבטיחות ואיכות החיים

 
איתור מוקדם של ליקויי בנייה חשוב לא רק מהבחינה הכלכלית (כדי שתקבלו את התמורה המלאה לכספכם).

ישנם לא מעט ליקויי בנייה שיכולים לסכן את שלומם של הדיירים המתגוררים במבנה. ייתכן מאוד שאם תדעו מבעוד מועד על קיומם של ליקויי בנייה חמורים במבנה כלשהו כלל לא תרצו לרכוש אותו. במקרים של ליקויי בטיחות (כמו למשל אי עמידה בתקנים המחייבים לבנות בניין עמיד בפני רעידות אדמה), איתורם המוקדם יכול אפילו להציל חיים.

פרט לכך, אין ספק שאיתור מוקדם של ליקויי בנייה יכול לחסוך לכם עוגמת נפש רבה. אם תגלו את ליקויי הבנייה רק לאחר תקופה שבה אתם גרים בדירתכם, הליקויים יכולים לשבש את חייכם. ליקויים בעבודות האיטום, למשל, יכולים לגרום לכם לסבול מנזילות, כתמי רטיבות, עובש, טחב, התקלפות סיד וטיח ועוד.

וכשאתם כבר גרים בדירה, כל ניסיון לתקן את הליקויים בעצמכם לא רק שעולה לכם יותר כסף, הוא גם משבש משמעותית את איכות חייכם.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* שם:
 
  טלפון:
 
* אימייל:
 
  הערות:
 
* קוד:
Capcha
 
 
 
 
 
 
 
 
סוקולוב 86 א', חולון.
סניף נוסף: ישוב גן נר , גלבוע ועמקים. 

טלפון: 1700-502-506, 03-5015558
נייד: 050-6422986