היטל השבחה

 

כיצד הערכת שמאי מפחית היטל השבחה?

 
היטל השבחה, כשמו כן הוא, מס שמשולם בגין השבחה של נכס, וליתר דיוק השבחה של נכס מקרקעין (דירה, בניין, בית קרקע, מגרש וכדומה). כאשר בעל הנכס מבצע שינוי כלשהו בנכס המקרקעין שבבעלותו, כמו למשל הרחבתו או כל פעולת שדרוג אחרת, מדובר בהשבחת הנכס משום שערך הנכס עולה בעקבות השדרוג. לכן בעבור השבחה זו נדרש בעל הנכס לשלם מס למדינה. מס זה נקרא היטל השבחה.
 
 
כאמור, תשלום היטל השבחה מתבצע בעקבות עלייה בערכו של נכס מקרקעין כלשהו. עלייה בערך הנכס יכולה להיגרם בעקבות שלושה גורמים: 

  • בעל הנכס קיבל מהרשויות אישור לביצוע תכנית בנייה או שדרוג כלשהו בנכס המקרקעין שלו.
  • בעל הנכס קיבל מהרשויות הקלה כלשהי הנוגעת לנכס המקרקעין שבבעלותו. 
  • הרשויות העניקו לבעל הנכס היתר מסור "שימוש חורג" (שימוש בנכס שלא היה מותר לפי התוכניות והייעוד המקורי של הנכס) לביצוע פעולות השבחה על נכס המקרקעין שברשותו. 
בכל אחד משלושת המצבים הללו חלה השבחה של הנכס, ולכן בכל אחד מהם נדרש בעל הנכס לשלם היטל השבחה. ברגע שבעל הנכס קיבל הטבה כלשהי המאפשרת לו להעלות את ערכו של הנכס, החוק מחייבו לשלם היטל השבחה.
 
 
 
היטל השבחה
 
מס השבחה
 
 
 
 
 

כיצד נאמד גובה היטל ההשבחה

 
גובהו של היטל השבחה נקבע על פי ההפרש בין שוויו של נכס המקרקעין לפני ביצוע פעולת ההשבחה, ובין שוויו לאחר ביצוע פעולת ההשבחה. הפרש זה נקרא השבחה גולמית. כדי לדעת מהו שוויו החדש של הנכס נדרש לקבל חוות דעת מקצועית של שמאי מקרקעין. תפקידו של שמאי מקרקעין הוא לתרגם למונחים כספיים את השבחתו של הנכס. אולם גובה היטל ההשבחה אינו שווה בדיוק לגובה ההשבחה הגולמית. החוק קובע כי גובה היטל ההשבחה הוא מחצית מההשבחה הגולמית.

מכיוון שהיטל השבחה הוא הוצאה כספית, גם עליו חלים עקרונות המיסוי הנהוגים על כל הוצאה. אולם יש להבחין בין סוגים שונים של היטל השבחה, כיוון שעל כל סוג של היטל השבחה חלים עקרונות מיסוי אחרים.

 

שלושת סוגי היטל השבחה הם:

 
  • היטל השבחה לצורך מס שבח
  • היטל השבחה לצורך מס מכירה
  • והיטל השבחה לצורך מס הכנסה.
 
 
אלו הם עקרונות היטל השבחה על קצה המזלג בלבד. כפי שניתן להבין מכל האמור לעיל, נושא היטל השבחה הוא תחום מורכב הדורש סיוע מקצועי. בעל נכס מקרקעין אינו יכול לטפל לבדו בכל הקשור להיטל השבחה, מכיוון שתחום היטל השבחה דורש הבנה וידע מקצועי בחוקים ותקנות, כמו חוק תכנון ובנייה ועקרונות המיסוי הנהוגים בארץ. כמו כן טיפול בנושא היטל השבחה כורך בתוכו עוד פרטים נוספים שלא אוזכרו במאמר זה מפאת מורכבותם.

הדבר בא לכדי ביטוי אף שבעתיים כשמדובר בבית עסק, כגון חנות, ולאוו דווקא בדירה גרידא. לדוגמה, בעל חנות חיות שהיה מעוניין להרחיב את חנותו חייב לפנות לשמאי על מנת שזה יבצע עבורו את כל הבדיקות האפשריות: האם בגלל שמדובר בחיות ומכיוון שרוצה להרחיב את העסק יכולים להפגע מכך בעלי דירות סמוכים (שכן יש כאלו שמוצאים כי חתולים או כלבים עלולים להעביר מחלות ולגרום לריח), האם ישנו היבט כלשהו בהרחבת חנות החיות שיגרום לירידת ערכה בעתיד (תוספות לחנות מבנייה טרומית, לדוגמה) והאם בעקבות העובדה כי מדובר בחיות נדרשים אישורים מיוחדים (תקנות של מהנדס העיריה?) וכו'
 
 
 
הפחתת היטל השבחה
 
 
 
אי לכך ובהתאם לזאת, אם אתם בעלי נכס מקרקעין ואתם מבצעים השבחה כלשהי של הנכס ונדרשים לשלם היטל השבחה, אתם זקוקים לשירותיו של שמאי מקרקעין. שמאי מקרקעין עוסק בתחום היטל השבחה על בסיס יומיומי ויוכל לסייע לכם רבות כאשר אתם משביחים את נכסיכם. היעזרות בשירותיו של שמאי מקרקעין יכולה לחסוך לכם טרחה וכאבי ראש מיותרים,
שהם חלק כמעט בלתי נפרד מההתעסקות הבירוקרטית הכרוכה בהיטל השבחה. יתרה מכך, שמאי מקרקעין יכול לחסוך לכם כסף רב.
 
רוצה ללמוד עוד על היטל השבחה עבור הנכס שלך אישית? מעוניין להתייעץ האם בכלל יש צורך בשמאות חיצונית?
אל תהססו - צרו עימנו קשר ואנו נשמח לענות לכם!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* שם:
 
  טלפון:
 
* אימייל:
 
  הערות:
 
* קוד:
Capcha
 
 
 
 
 
 
 
 
סוקולוב 86 א', חולון.
סניף נוסף: ישוב גן נר , גלבוע ועמקים. 

טלפון: 1700-502-506, 03-5015558
נייד: 050-6422986